entizma  
 
  KURIOZITET ! 16.06.2019 13:16 (UTC)
   
 
 
1.Berthamet e nje peme indiane e quajtur LOTUS mund te jetojne 300 deri ne 400 vjet

2.rekordi i fluturimit te nje pule ka zgjatur 13 sekonda 

3.kanguret nuk mund te hecin mrapsht

4.macet kane mbi 100 zera vokale,ndersa qente deri ne 10 

5.sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash. 

6.përgjatë 75 vjetësh jetë kalon më tepër se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lëng nëpër zorrë 

7.gadishulli më i madh në botë është ai i Arabisë, me sipërfaqe 2.730.000 km. katrorë. 

8.ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte 

9.gjuha me e folur ne bote eshte gjuha Kineze 

10.mushkoja ka 47 dhembe 

11.oksigjeni,karboni,hidrogjeni dhe nitrogjeni perbejne 90% trupin e njeriut 

12.teperatura me larte ne toke ka qene 58 C ose(136 F) ne LIBI ne vitin 1922 

13.temperatura me e ulet ne toke ka qene -89.6 C ( -128.6 F) ne ANTARCTICA ne vitin 1983 

14.Drita E Diellit Mund Te Depertoje Ne Ujrat E Oqeanit Deri Ne 240 Feet 

15.thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë !! 

16.Distanca Mesatare Mes Tokes Dhe Henes Eshte 238,857 Milje Ose 384,392 Km 

17.hena eshte 27% e madhesise se tokes 

18.topi futbollit peshon 420 gram 

19.vezet me te medhaja ne bote jane bere nga peshkaqeni 

20.``krokodilet pertypin gure per te ndihmuar ato qe te zhyten ne thellesi`` 

21.Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjet tjetës nbanjo 

22.zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave. Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku. 

23.15 MILION qeliza gjaku prodhohen dhe shkatrrohen cdo sekond ne trrupin e njeriut 

24.damaret e gjakut ne trupin e njeriut po ti lidhesh ne nje vij te drejt jan 2.5 her me te gjat se ekuadori 

25.Shumica E Njerezve I Rrahin Qepallat E Syve Rreth 17,000 Here Ne Dite 

26.Zemra E Gjirafes Eshte 40 Deri Ne 45 Cm E Gjate Dhe Mund Te Peshoje Deri Ne 10 Deri Ne 12 Kg 

27.toka peshon 6.6 sextillion tons 

28.ARAGOSTE (lobster) e kane ngjyren e gjakut blu 

29.NJERIU I PARE QE ESHTE NDALUAR NGA POLICIA PER SHPEJTESI NE KONTINENTIN AMERIKAN KA QENE NJE TAKSIXHI I NEW YORK-ut 

30.Amirikanet Shpenzojne Me Shume Se $360 Milion Ne Vit Per Topa Golfi 

31.Nje Blete Mund Te Fluturoj 15 Milje Ne Ore 

32.Shpejtesia E Kalit Ne Nje Gare Eshte Matur , Dhe Ka Qene Mbi 43 Milje Ne Ore 

33.qyteti i LOS ANGELES ka 3 (trre) here me shume makina se sa njerez 

34.zhurma ngjohet 4 (kater)here me shume ne uje sesa ne ajer 

35.truri i njeriut me peshe me te rende eshte peshuar 2.3 kg 

36.pishinat e amerikes permbajne nje sasi ujti , te cilen mbulon gjithe SAN FRANCISCO-N 

37.NJE MESATARE E QENIES NJERZORE SHPENZON 2 (dy)JAVE TE JETES DUKE PUTHUR FEMREN APO MASHKULLIN (SEKSIN E KUNDERT) 

38.E Para Fshese Korenti Qe Eshte Ndertuar Ka Qene Aq E Madhe Dhe E Rende Te Cilen E Kane Sjelle Ne Shtepi Me Kale 

39.Vendbanuesit e SHBA-se duke fjetur i perbijne mesatarisht 2 merimanga gjate vitit. 

40.nendetesja e pare eshte vizatuar dhe parashikuar ne vitin 1578 

41.Ne Gjuhen Arabe Deve-ja Shprehet Dhe Me 160 Fjale Te Tjera 

42.Shteti I Texas-it Ka 6736 Liqene 

43.Parashutat Jane Shpikur Perpara Se Areoplanet Te Shpikeshin 

44.Fjala``dollar``vjen Nga Peranoria Romake 

45.Rreth 7000 Inxhiniera Gradohen Cdo Vit Ne Suedi 

46.BRUCE LEE i duhesh te ngadalsonte levizjet e shpejta ,qe kamera ti kapte ato ne action 

47.trrupi i njerit ne nje minut prodhon rreth 100000 km(KILOMETRA)DNA (ADN) 

48.ne NY CITY ndodhen me shume restorante Franceze,se sa ne PARIS. 

49.Shkronjat Me Te Perdorura Ne Alfabetin Anglez Jane E, T, A, O, I, Dhe N. 

50.Vetem Qenia Njerzore Flen Me Kurriz 

51.A e dini se nje buburrec mund te jetoje me koken e prere per 9 dite, e pastaj vdes vetem per arsye te etjes dhe urise? 

52.A e dini se orgazma e derrit zgjat 30 minuta? 

53.Breshka mund të ecë me 10 km në orë. 

54.Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë. 

55.Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min. 

56.Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo. 

57.DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri. 

58.Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime. 

59.Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele. 

60.Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë. 

61.Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë. 

62.1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull. 

63.Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.

64.Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim. 

65.Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg. 

66.Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll. 

67.Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg. 

68.Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë. 

69.Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola. 

70.Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2. 

71.Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Werbung
Heute waren schon 1 Besucher (11 Hits) hier!
=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=